Gdzie studiować montaż filmowy?

Aby zdobyć zawód montażysty nie wystarczy zgłębić hobby, ukończyć kurs internetowy, ale należy ukończyć studia kierunkowe. Szukając miejsca, gdzie można zdobyć wartościowe wykształcenie łatwo zauważyć, że nie ma tych miejsc zbyt wiele. Z czasem powstaje coraz więcej szkół prywatnych, również w tym kierunku, jednak w porównaniu z ekonomia, zarządzaniem to wciąż nisza edukacyjna.

Popularność specjalizacji

Mimo, iż dziś niemal każdy mianuje się filmowcem, bo przecież nakręcić filmik na YT czy Tiktok to żadna trudność, to filmowców z prawdziwego zdarzenia jest na rynku niewielu. Powodem może być baza uczelni, które uczą filmowców. To rodzaj błędnego kola, bowiem uczelnie narzekają na brak chętnych, zaś chętni na niewielką ilość kierunków. Tym samym większość filmowców, montażystów najpierw zdobywa umiejętności a nawet doświadczenie, pracując zawodowo, a dopiero po czasie decyduje się zdobyć dyplom uczelni potwierdzający ich wiedzę i profesjonalizm. Nowoczesne technologie, w tym profesjonalne oprogramowanie do edycji filmów zachęca do zajęcia się montażem chociażby na potrzeby reportaży, filmów okolicznościowych np. ślubnych videorelacji itp.

Studia a doświadczenie

Studia na kierunku montaż filmowy to zaledwie teoria, jaką można zdobyć również samodzielnie. O tym czy jesteśmy lub będziemy dobrym montażysta przesadza doświadczenie w połączeniu z nabytymi umiejętnościami, wiedza teoretyczną. Najbardziej uznaną szkołą filmową jest ośrodek w Łodzi, gdzie znajdziemy wydział reżyserski ze specjalizacją montaż filmowy. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi to w zasadzie jedyna państwowa uczelnia, która kształci montażystów. Wśród uczelni prywatnych można znaleźć oferty uczelni z Krakowa a nawet z Katowic, jednak stricte specjalizacja montażu filmowego otwierana jest sporadycznie z uwagi na bardzo niewielkie zainteresowanie, a z drugiej strony z uwagi na wąskie grono kadry wykładowców tego kierunku.

Studia podyplomowe

Pewnym rozwiązaniem i alternatywa dla studiów stacjonarnych, dziennych, pięcioletnich są studia podyplomowe w zakresie montażu filmowego. Jeśli uznamy, że tytuł naukowy nie jest dla nas niezbędny możemy poprzestać na ukończeniu kursów, jakie oferowane są przez PWSF z Łodzi, czy prywatną Akademię Kultury społecznej i Medialnej z Torunia. Pewna konkurencja jest także Warszawska Szkoła filmowa. Rozmaite kursy organizowane są również przez ośrodki telewizyjne z Warszawy, Krakowa i Katowic. Udział w kursach jest odpłatny, są one prowadzone przez praktyków i polecane osobom mającym już pierwsze doświadczenia z montażem za sobą, a chcących udoskonalić swój warsztat.

Niewielki wybór

Mały wybór miejsc prowadzących edukację z dziedziny montażu filmowego sprawia, ze n rynku działa zawodowo wielu samouków, osób z potencjałem, jednak nie posiadających udokumentowanego wykształcenia filmowego. Nie oznacza to, że ich kompetencje są gorsze lub też ich nie posiadają. Jest to bez wątpienia wyzwanie dla osób, które podchodzą z pasją do sztuki filmowej i chciałyby się rozwijać w tym kierunku.  

Sprawdź równieżMontaż filmów od czego zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry