Jak udekorować przestrzeń biurową?

Decyzja o własnym biurze, jest z pewnością niezwykle ważna. Powiększanie się firmy doprowadzi w końcu do tego, że oprócz wyboru odpowiedniego miejsca, będziemy stawać przed decyzją zagospodarowania pomieszczeń, już nie tylko według naszego gustu, ale również pod względem funkcjonowania i ergonomii. Oczywiście udekorowanie przestrzeni biurowej tak, aby każdy kto spędza w niej czas czuł się jak w domu, wymaga wiele wysiłku. Przytulne otoczenie sprawi, że ludzie będą czuli się lepiej, co przełoży się na ich efektywność w pracy. Oto kilka pomysłów na to, jak możesz nadać swojemu biuru domowy charakter, jednocześnie zachowując jego profesjonalną aurę.

Zainwestuj w wygodne meble

Ludzie spędzają większość dnia w pracy – siedząc. Dlatego szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że twoje meble biurowe są wygodne. Szkolenia BHP o prawidłowej postawie ciała podczas korzystania np. z komputera nie są słowami rzucanymi na wiatr. Porządne, ergonomiczne krzesła czy fotele potrafią naprawdę odmienić komfort pracy. Zainwestuj w duże, wygodne kanapy, krzesła, a nawet stoły o odpowiedniej wysokości. Podziękujesz sobie później, gdy nie będziesz musiał wziąć dnia wolnego, ponieważ Twoje plecy będą odmawiać posłuszeństwa. 

Możesz także rozważyć kupno podnoszonego biurka, które pozwoli Ci na zmiany pozycji i pracę zarówno na siedząco jak i na stojąco. Takie rozwiązanie nie należy jednak do najtańszych. Jeśli Twój biznes dopiero się rozwija i nie masz dużego budżetu na zorganizowanie przestrzeni biurowej na pomoc mogą przyjść meble używane. Firmy oferujące zakup takich mebli dbają o to, by produkty były dobrej jakości, bez żadnych uszkodzeń. To również dbanie o naszą planetę, która będzie wdzięczna za zakup z drugiej ręki i ponowne użycie dobrych jakościowo mebli. Warto stawiać na rozwiązania, które zapewnią w przyszłości możliwość zmiany aranżacji. Sprawdzą się tutaj systemy modułowe, które w razie potrzeby będzie można przestawić w taki sposób, by odpowiadać potrzebom w danej chwili.

Nie zapominaj o małych rzeczach

Podczas, gdy większe meble pomogą Ci stworzyć ergonomiczną i wygodną do pracy przestrzeń, ważne jest również, aby pomyśleć o mniejszych rzeczach, które nadadzą domowej atmosfery. Świetnie sprawdzą się tutaj kwiaty lub obrazy i plakaty na ścianach. Istnieje dużo gatunków roślin, które poradzą sobie w wymagających, klimatyzowanych przestrzeniach biurowych i jednocześnie bardzo ożywią przestrzeń. Będzie to np. Sansewieria lub Zamiokulkas, rośliny o zielonych liściach, które nie boją się mniejszej ilości słońca i nie obrażą się, gdy zapomnimy je podlać. 

W przypadku obrazów czy plakatów w zależności od charakteru przedsiębiorstwa warto pomyśleć o motywujących czy relaksujących oko obrazach. Mogą to być zdjęcia miasta, powieszone i oprawione dokumenty informujące o przebytych kursach i szkoleniach czy proste napisy z zabawnymi hasłami. Takie unikalne przedmioty w przestrzeni biura, oprócz walorów dekoracyjnych, sprawiają, że ludzie mogą na nie patrzeć i zastanawiać się nad własną pracą.

Zachęcaj do współpracy dzięki zajęciom integracyjnym

Współpraca jest ważną częścią szczęśliwego środowiska zespołowego. Warto pamiętać, że zespoły, które dużo współpracują, mają większe szanse na sukces niż zespoły, które po prostu pracują razem, ale nie rozmawiają ze sobą. Pamiętaj o przestrzeni socjalnej – wyznaczonej kuchni i jadalni, tak by pracownicy mieli chwilę odpoczynku i zapewnione miejsce do wspólnej rozmowy. Działania te będą okazją dla Twoich pracowników do nawiązywania kontaktów towarzyskich i rozwijania relacji między sobą, co z czasem tylko wzmocni zespół.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić jeśli przestrzeń na to pozwala, to stworzenie specjalnego pokoju zespołowego w swoim biurze. Może to być małe pomieszczenie, w którym pracownicy mogą spotykać się, aby pracować, jeść i rozmawiać w bardziej zrelaksowanym środowisku. Charakter tego pomieszczenia może być bardziej “luźny” i domowy. Będzie to również zachęcać do pracy zespołowej, ponieważ zespoły, które spotykają się regularnie, mają więcej szans na współpracę, rozwiązywanie problemów i wymyślanie kreatywnych rozwiązań.

Stwórz poczucie prywatności przy zachowaniu otwartej atmosfery

Jeśli twoje biuro jest otwarte i przestronne, ludzie będą mieli poczucie, że mogą poruszać się po nim swobodnie, wchodzić i wychodzić jak chcą. Może to jednak powodować rozproszenie uwagi, więc dobrze jest zachować poczucie prywatności przy zachowaniu otwartej atmosfery. Dobrze jest mieć kilka obszarów w biurze, które są bardziej prywatne, jak boksy lub obszary, gdzie ludzie mogą iść, aby móc popracować bez rozpraszaczy wokoło. 

Jeśli masz do dyspozycji duży otwarty obszar, możesz również stworzyć wizualną barierę, taką jak umieszczenie dywanu, przeszklenia czy drewnianego elementu lub wygodnych krzeseł, aby oddzielić ten obszar od reszty biura. Takie wydzielenie przestrzeni sprawia, że  ludzie czują się bardziej komfortowo i pewnie pracując w tej przestrzeni.

Dekorowanie to praca zespołowa

Dobrze udekorowane biuro może pomóc zwiększyć wydajność i poprawić morale pracowników. Ważne jest, aby pamiętać, że dekorowanie biura jest bardzo podobne do dekorowania domu. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników podczas planowania projektu wnętrza, w tym środowiska, przestrzeni i budżetu. Warto planować organizację nowego biura razem ze współpracownikami. Poznanie potrzeb ludzi podczas codziennej pracy jest niezwykle ważne i może uzmysłowić Ci rozwiązania, na które nie wpadłbyś samemu. Wpływ na tworzenie wspólnej przestrzeni zmniejszy także późniejsze ewentualne frustracje związane ze zmianami, które mogą się pojawić. Po określeniu tych czynników, można przejść do przodu z procesem dekoracji. Z kilkoma pomocnymi wskazówkami dotyczącymi dekoracji, Twoje biuro zostanie przekształcone w przytulną i przyjazną przestrzeń, która z pewnością będzie źródłem inspiracji dla Twoich pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry