Montaż filmów czym jest? Od czego zacząć?

W czasie, kiedy nagrywanie filmów, filmików jest nie tylko popularne, ale i banalnie łatwe warto poznać podstawy i wykorzystać możliwości, jakie daje przekaz filmowy. Coraz mniej czasu poświęcamy na czytanie, obraz, zwłaszcza ruchomy o wiele bardziej trafia do młodego pokolenia, pokolenia XXI wieku. Filmy są powszechnym kanałem przekazu o charakterze handlowym, edukacyjnym, rozrywkowym itd.

Montaż filmików krok po kroku

Jeśli nasza przygoda z nagrywaniem filmów się dopiero zaczyna, warto zacząć od produkcji najprostszych. Obecnie dość powszechne są filmiki na TikToka, które zaczynają nagrywać nawet kilkulatkowie. Ich treść i wykonanie bywa różne, czasem kuleje treść, czasem merytorycznie filmik jest wartościowy, jednak jego realizacja wymaga dopracowania. Oczywiście nasz pierwszy, drugi, trzeci film idealny nie będzie, warsztat filmowy wymaga doświadczenia, wiedzy i ćwiczeń praktycznych. Przede wszystkim warto poznać narzędzia do tworzenia i montażu filmów. Wiedząc jakie mamy możliwości w zakresie sprzętu i obróbki filmowej możemy zaplanować nasz film. Oprócz umiejętności ważna jest także wiedza z dziedziny praw autorskich, RODO i innych przepisów, zwłaszcza gdy nasz filmik chcemy umieścić w Internecie, w filmiku umieścić wizerunek czyjś, znaki zastrzeżone, czy użyć muzyki.

Młodzi twórcy

Filmowcem dziś może być każdy, coraz młodsi adepci filmowi sięgają po aparat, kamerę i próbują być tiktokerami, youtuberami czy dziennikarzami społecznymi. Możliwości jest wiele, Internet wchłonie każdą produkcję, jednak tylko te vblogi, Twitche zyskają popularność, które są opracowane na wysokim poziomie jakości. Początkowo może być to zwykła zabawa, bez inwestycji w sprzęt, czy oprogramowanie, z czasem z hobby montaż i produkcja filmów może stać się praca zawodową, profesjonalnym zajęciem. Wbrew pozorom by zostać zawodowcem nie potrzeba wiele, studio filmowe Kraków umieścić można w jednym pokoju przeciętnego mieszkania, dzięki kanałom YT i nie tylko w pełni bezpłatnie można publikować cykliczne programy, filmy. Co więcej na wartościowych nagraniach można zarabiać poprzez umieszczenie reklam, pozyskanie sponsorów, lokowanie produktów itd. Do najpopularniejszej kategorii filmów w sieci należą vblogi unpacking i recenzji produktów, jak również vblogi podróżnicze.

Od czego zacząć montaż?

Nagranie filmu to jedno, jego montaż to kolejne zadanie bez którego żaden film się nie obejdzie. Sceny powtórzone, nieudane, zbyt wolne wymagają obróbki, wycięcia, skrócenia, przyspieszenia. Ponadto czasem do filmu potrzebna jest ścieżka dźwiękowa, efekty wizualne, to wszystko składa się na montaż filmu. Aby zacząć można zapisać się na kurs nauki montażu i tworzenia filmów online, jka też skorzystać z rozmaitych manuali i poradników internetowych. Wiele materiałów samouczków pokazujących jak montaż filmu jest dostępna bezpłatnie. Również programy do montażu video, edycji filmów są dostępne w wersjach demo, darmowych jak i odpłatnych. Na początek warto skorzystać z tych najpopularniejszych edycji bezpłatnych. Wykonując kilka ćwiczeń sugerowanych w samouczkach online można rozwinąć skrzydła idąc dalej i montując filmy według własnego pomysłu.

Z czasem warto rozwinąć swoje umiejętności poprzez triki i sztuczki montażowe, wykorzystanie gotowych skryptów do obróbki. W miarę nabrania doświadczenia dobrze jest zainwestować w lepszej jakości narzędzia jak chociażby odpowiedni monitor.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry