Jak nauczyć się montażu filmów?

Wiele osób zastanawia się jak samodzielnie się nauczyć montować filmy do Internetu. Nie jest to trudne zadanie, wymaga jednak cierpliwości i dociekliwości. W sieci jest dostępnych jest mnóstwo bezpłatnych materiałów poświęconych montażowi filmików krok po kroku. Plusem nauki montażu jest to, że na początku nie ma potrzeby inwestycji finansowych ani w sprzęt ani w oprogramowanie do edycji video.

Poszukiwania inspiracji

Zanim sami zaczniemy próbować montażu filmów warto oglądać cudze produkcje filmowe, mogące stanowić inspirację do własnych pomysłów na film. Kreatywność jest wskazana, jednak będąc początkującym filmowcem musimy mierzyć siły na zamiary. Zbyt skomplikowane triki mogą się nam nie udać z uwagi na brak opanowania podstawowych zasad i czynności.

Jak z każdym hobby i umiejętnościami, również w przypadku montażu filmów warto najpierw zdobyć odpowiednią dawkę wiedzy teoretycznej, by móc ją wykorzystać w praktyce na późniejszy etapie zaawansowania.

Nauka metoda prób i błędów

Najczęściej uczymy się popełniając błędy, czasem z błędów wychodzą ciekawe efekty. Metoda prób i błędów stworzyć można niebanalna produkcję i interesującej treści. Aby popełnić błędy musimy wiedzieć co chcemy zrobić, jakie mamy możliwości montażu. Stąd też dobrze jest skorzystać z tutoriali internetowych które zawierają serie ćwiczeń ukazujących jak wykonać poszczególne czynności edycji. Do najpopularniejszych jest kompresja plików, przyspieszenie filmu, podkład muzyczny, wytłumienie szumów, zmiana ścieżki głosu, efekty wizualne, interaktywne wklejenie linków, odnośników. Dość dużym wyzwaniem jest wykonanie filmu reklamowego, produktowego o określonej długości, zawierającego podstawowe informacje. Stworzenie takiego filmiku wymaga przygotowania scenariusza, wykonania wielu ujęć, opracowanie sekwencji scen oraz dodatków multimedialnych.

Doświadczenie czyni mistrza

Jeżeli opanowaliśmy podstawy w darmowych apkach i programach do edycji video, gdy radzimy sobie z obróbką materiału video zgodnie z założeniami produkcji, umiemy film poprawiać technicznie, wzbogacić wizualnie, wówczas możemy iść krok dalej inwestując w wyposażenie studia filmowego, profesjonalnego oprogramowania do montażu. Co istotne ucząc się montażu filmów nie nasza rola jest trenowanie talentu aktorskiego, czy w zakresie tworzenia scenariusza filmu. Jako montażysta odpowiadamy za obróbkę już nagranego materiału, dostosowanie go do potrzeb publikacji.

Nie tylko z Internetu

Większość osób montażu uczy się w sieci i z sieci korzystając z blogów, forów internetowych, poradników, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zapisać się na kurs montażu, gdzie otrzymamy skomplikowana dawkę teorii, jak też zapewnione nam zostaną ćwiczenia, konsultacje z prowadzącym, materiały szkoleniowe. Jednak kurs to początek, gdyż nauka montażu o przede wszystkim doświadczenie. W wielu przypadkach trzeba wykonać wiele wersji montażu by móc zdecydować o najlepszej. Dobrym materiałem do ćwiczeń są krótkie filmiki na TikToka lub też filmiki YT. Zaczynając od drobnych produkcji można przejść do bardziej złożonych i wymagających. Wbrew pozorom montaż filmów jest pracochłonny i dopracowanie od strony obróbki technicznej kilkudziesięciosekundowego filmu wymaga od kilku do kilkunastu godzin pracy przy montażu. Zaletą programów do edycji jest możliwość zapisywania efektów swej pracy na różnych etapach i wracania do poprzednich wersji, miksowania wersji.  

Sprawdź również: Montaż filmów od czego zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry