Zasady gry w sudoku dla początkujących

Gra została wymyślona przez Howarda Garnsa w Japonii w 1979 roku jako łamigłówka, która byłaby łatwa do rozwiązania dla dzieci, lecz jest świetną rozrywką dla każdego.
Nazwa sudoku powstała z japońskiego sformułowania “Suji wa dokushin ni kagiru”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to “Liczby muszą pozostać samotne”.

Jak grać w sudoku – zasady gry

Sudoku to oparta na logice, kombinatoryczna łamigłówka z układaniem liczb. Celem jest wypełnienie siatki 9×9 cyframi, tak aby każda kolumna, każdy wiersz i każda z dziewięciu podsiatek 3×3, które składają się na siatkę (zwaną również „polami”), zawierały wszystkie cyfry od 1 do 9.

Metody rozwiązywania sudoku: 

  • Znajdź miejsce na cyfrę w małym kwadracie 3×3, usuwając możliwe wiersze i kolumny całego kwadratu 9×9, w którym dana liczba już się znajduje (“liczba musi pozostać samotna”). 
  • Wypełnij wiersz, kolumnę lub podkwadrat cyframi 1-9. 
  • Zdrap wykres, czyli tzw. umieść kropki w miejscach, w których cyfra mogłaby się znaleźć (kropka jest rodzajem podpowiedzi). 

Poziom trudności w grze w sudoku można zmieniać, włączając dodatkowe ograniczenia, które muszą być spełnione; na przykład jedynym ograniczeniem może być to, że żadna cyfra nie pojawia się więcej niż cztery razy w dowolnym wierszu lub kolumnie.

Gra w sudoku – dla każdego

Sudoku to gra dla każdego. Jeśli chcesz pozytywnie wpłynąć na rozwój mózgu u swoich dzieci, wybierz odpowiedni poziom trudności sudoku zgodny z możliwościami dziecka. Zadanie zbyt trudne może skutecznie zniechęcić dziecko do dalszej zabawy, a zadanie zbyt łatwe i niewymagające nie zainteresuje młodego umysłu. 

Sudoku można zaliczyć do gier aktywujących także mózg seniorów. Łamigłówki dla dorosłych, takie jak sudoku, krzyżówka i wyszukiwanie słów, mogą pomóc seniorom zachować sprawność mózgu. Pobudzają mózg i sprawiają, że pracuje on intensywniej, rozwiązując problemy. Pozwala im również myśleć o słowach, liczbach i symbolach, które są ważne dla pamięci. Zagadki pomagają również seniorom w rozwiązywaniu problemów i rozpoznawaniu wzorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry