Sposoby na kreatywność – poznaj ćwiczenia, by pobudzić umysł do działania

Sposoby na kreatywność - skojarzenia, zapisywanie pomysłów

Sposobów na kreatywność możemy szukać w sztuce, literaturze czy w Internecie. Zadania na pomysłowość pojawiają się zarówno w wieku szkolnym, jak i na rozmowach o pracę w dorosłym życiu. Jest jedną z najbardziej cenionych cech w 2022 roku, nad którą można poćwiczyć na specjalnych warsztatach, jak również w zaciszu własnego domu. 

Jak ćwiczyć kreatywność

Ćwiczenie kreatywności wymaga czasu i systematyczności, tak samo jak trening mięśni na siłowni. Można doskonalić swoje zdolności poprzez sprawdzone praktyki, które zwiększają nasz twórczy potencjał. 

Za kreatywną stronę naszych działań odpowiada prawa półkula mózgu. Jednak, aby móc w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, rejony prawej jak i lewej półkuli muszą ze sobą współpracować. Każdy z nas, ma zatem w sobie pokłady kreatywności. Na kreatywność składa się wiele procesów takich jak: 

 • uwaga,
 • percepcja,
 • wyobraźnia,
 • pamięć,
 • emocje,
 • motywacje.

Zadania na wyobraźnię polegają na tworzeniu skojarzeń, analogii, metafor oraz na ćwiczeniu pomijania pewnych cech z wyróżnieniem pozostałych i nieszablonowych czy myślenia dedukcyjnego. Z talentem do kreatywności wcale nie trzeba się urodzić. Oczywiście będą osoby, których szczególne predyspozycje pozwalać będą na tworzenie wielu płodnych dzieł, jednak każdy z nas jest w stanie choćby udoskonalić i wyzwolić w sobie krztę kreatywności. 

Zadania na kreatywność dla dorosłych

Wraz z wiekiem następuje przyrost wiedzy, ale spada naturalna kreatywność. Rezultatem naturalnej pomysłowości oraz nabytej w przeciągu życia wiedzy jest sprawczość kreatywna. Może ona wzrosnąć, jeśli będziemy potrafili o nią zadbać w dorosłości i zastosujemy odpowiednie techniki.

Zapisywanie pomysłów 

Codziennie w wybranej przez siebie porze dnia (np. przed snem) na kartce papieru, czy też  w telefonie napisz w pierwszej kolejności temat na który chcesz wymyślić kilka pomysłów. Następnie wypisz 10 przykładów koncepcji. Mogą to być prezenty dla chłopaka czy plany na umeblowanie sypialni. 

Nie dość, że pomogą w treningu twórczego myślenia, to także mogą okazać się praktycznymi sposobami, które można wcielić w życie. Dobrym sposobem do tego rodzaju treningów kreatywności są bullet journal czyli planery kreatywne, które pomogą w wyrobieniu nawyku.

Ćwiczenie na kreatywność z kółkami 

Do tego zadania potrzebne Ci będą jedynie kartka papieru i coś do pisania. 

 • Narysuj na kartce 30 kółek. 
 • Ustaw w telefonie minutnik, który odliczał będzie 3 minuty.
 • W tym czasie stwórz z kółek tyle rozpoznawalnych obiektów ile zdołasz. 

Pro tip: przy rysowaniu kółek, spróbuj zostawić między nimi odstępy, by brak miejsca nie ograniczał Twojej wyobraźni. 

Zabawa w detektywa na pobudzenie kreatywności

To ćwiczenie warsztatowe polecane jest szczególnie dorosłym, ze względu na konieczność wymyślenia pełnej historii o konkretnym rozwiązaniu. 

Historia rozpoczyna się od opowiedzenia, że do baru przychodzi kilka osób z czego jedna pojawia się tam nieco wcześniej. Każda osoba pije sok pomarańczowy z lodem. Po jakimś czasie wszyscy, którzy przyszli na spotkanie umierają w tym samym momencie, jednak z wyjątkiem tej osoby, która weszła jako pierwsza i jako pierwsza zaczęła pić sok. 

W tym zadaniu na kreatywność jedna osoba opowiada historię i ma już gotowe rozwiązanie. Słuchający zadania zadają pytania, a twórca historii odpowiada na nie. Celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego jedna z osób przeżyła spotkanie. 

Ćwiczenie to jest świetnym sposobem na pobudzenie kreatywności zarówno osoby opowiadającej jak i słuchaczy. Każda ze stron musi być zaangażowana, by w sposób logiczny, ale zarówno ciekawy dojść do rozwiązania historii. 

Gra w skojarzenia

Czy pamiętacie program w telewizji z udziałem kabareciarzy, gdy musieli w grupie wymyślać najśmieszniejsze łańcuchy skojarzeń? Jak połączyć ze sobą żabę i kefir? Łączenie ze sobą pewnych wyobrażeń, szczególnie gdy są od siebie bardzo odległe, pozwoli na świetne praktykowanie kreatywności. 

Przykład: Połącz łańcuchem skojarzeń: marynarkę i drzewo.

Odpowiedź mogłaby wyglądać następująco: Marynarka – Szycie – Nić – Bawełna – Roślina – Drzewo

Ciekawą metodą na urozmaicenie jest ustalenie na początku ćwiczenia, z ilu kroków powinien składać się łańcuch. 

Sprawdź również: Trening i ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia na kreatywność dla studentów i młodzieży

Pomimo, że dziecięca wyobraźnia wydaje się być nieskończona – jednak z upływem lat, każdy z nas dostrzega, że zatraca w sobie dziecięcą ciekawość i pomysłowość. Trening kreatywności najlepiej przeprowadzać zatem we wczesnym wieku, gdy umysł jest najbardziej chłonny. W tym także okresie, mózg potrafi wyrobić sobie pewne nawyki, które można rozwijać w późniejszych etapach swojego życia. Świetnym pomocnikiem w ćwiczeniu kreatywności może być gra planszowa Dixit, która dzięki niesamowitym grafikom i sposobie rozgrywki polegającej na skojarzeniach pomoże w ćwiczeniu kreatywności.

Co by było gdyby? 

Ten sposób na rozbudzenie kreatywności polega na próbie odpowiedzenia na poniższe pytania i wyobrażenie sobie najbardziej ciekawych koncepcji. Ćwiczenie to rozwija spontaniczność i wyobraźnię. Możesz również wymyślić własne pytania i odpowiedzieć na nie.

Co by było, gdyby…

…ludzie umieli unosić się nad ziemią?

… w firmach pracownicy zachowywaliby się jak postacie z bajek?

…mrówki potrafiły mówić?

…woda miała zapach kwiatów?

Nowe skróty na rozbudzenie kreatywności 

Zadanie polega na tym, żeby wymyślić zupełnie nowe i dowcipne znaczenia istniejących skrótów, ale tak, by określały one istotne cechy danej organizacji np. szkoły. Przykładowe skróty: 

 • PLN, 
 • ZUS, 
 • UE, 
 • PKP, 
 • ITD. 

Z pierwszych liter każdego ze skrótów, możemy pokusić się o stworzenie również całych zdań, gdzie kolejne słowa rozpoczynać się będą na kolejną literę skrótu. 

Ćwiczenie kreatywne i wizualne 

Każdy z uczestników otrzymuje kartkę i ołówek. Następnie stara się, nie zastanawiając się nad sensem rysunku narysować dowolne kształty, szlaczki i bazgroły (można zamknąć oczy podczas rysowania). 

Następnie należy wymienić się kartkami z osobą obok. Otrzymany rysunek skrupulatnie oglądamy i staramy się nakreślić jednym wyrazistym kolorem, przewodni temat rysunku i nadać mu tytuł. To kreatywne zadanie dla młodzieży nie ma na celu odgadnięcia “Co autor miał na myśli”, a sprowokowanie uczestników do twórczego myślenia.

Wyobraźnia i integracja – kreatywne zadanie dla młodzieży 

To zadanie szczególnie dobrze wykonać w nowo powstałych grupach w szkole czy na studiach. Zadaniem każdej z osób jest ułożyć krótkie opowiadanie w którym każde kolejne słowo rozpoczyna się na pierwszą literę swojego imienia. Jeśli zadanie jest zbyt ciężkie lub imion na tą samą literę w danej grupie jest dużo, wybierzmy dowolną literę alfabetu. 

Przykład: Tomasz także traktował tatę troskliwie, tak towarzystwo to tłumaczyło temu typowi.

Postaw na trening swojej wyobraźni 

Każdy człowiek może rozwijać swoją wewnętrzną wyobraźnię. Kreatywność warto trenować cyklicznie, na przykład przy pomocy podanych wyżej ćwiczeń. Takie treningi sprawią, że umysł będzie bardziej otwarty, a pomysły szybciej będą wpadać do głowy – nawet przy ograniczonych zasobach czasu. Poprawisz swój poziom kreatywności, który będzie ważnym czynnikiem zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. 

Szybkie pytania i odpowiedzi 

Jak możemy ćwiczyć swoją kreatywność?

Poprzez systematycznie wykonywanie przygotowanych zadań, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy kreatywności. 

Co pobudza kreatywność?

Spontaniczność, relaks, otwartość na świat z pewnością pomogą pobudzić pokłady kreatywności. Pomocne będą także ruch, dobre samopoczucie oraz realne wykonywanie ćwiczeń kreatywnych, zamiast prób pobudzenia kreatywności poprzez zmuszanie się.

Jak pobudzić twórcze myślenie?

Spróbuj obudzenia pomysłów poprzez kreatywne zadania plastyczne, choćby te najprostsze. Wprawienie w ruch nie tylko mózgu, ale także rąk i oczu pozwoli na uaktywnienie połączeń w mózgu, które będą pobudzać obszary odpowiedzialne za kreatywność.  

Czy kreatywności można się nauczyć?

Każdy z nas może nauczyć się korzystania z kreatywności. Od niektórych może to wymagać nieco więcej pracy, jednak za pomocą odpowiednich technik jesteśmy w stanie wypracować u siebie zasoby niezrównanych pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry