Serwis wind – jak często jest wymagany i na czym polega?

Konserwacja windy i regularne, szczegółowe inspekcje pomagają wykryć zużyte części dźwigowe i inne nieprawidłowości w elementach urządzenia, zanim staną się one niebezpiecznym i kosztownym problemem. Co więcej, dla osób mieszkający w wielopiętrowych blokach, przestój urządzenia oznacza także olbrzymie niedogodności. Bez wątpienia, zapewnienie komfortu osobom korzystającym z windy jest ważne, bo przecież dźwigi osobowe zostały zaprojektowane po to, aby działały płynnie i efektywnie poruszały się między piętrami.

Czy wiesz, jak często należy serwisować windę? Jeśli nie, a korzystasz z windy codziennie ważne jest, abyś się dowiedział. Dźwigi osobowe, windy towarowe i platformy dla niepełnosprawnych to złożone urządzenia, które wymagają konserwacji, aby działały prawidłowo. W tym artykule wyjaśnię pokrótce kwestie – dlaczego windy wymagają regularnej konserwacji, na czym polega serwis wind oraz jak często należy serwisować windę w celu uzyskania optymalnej wydajności.

  • Eksploatacja dźwigów w budynkach
  • Co się dzieje bez odpowiedniej konserwacji windy?
  • Na czym polega serwis wind i jak często powinien być przeprowadzany?
  • Podsumowanie

Eksploatacja dźwigów w budynkach

Istnieje wiele aspektów związanych z utrzymaniem dźwigów osobowych i wind towarowych w doskonałym stanie technicznym. Urządzenia dźwigowe mają wiele ruchomych części oraz precyzyjne komponenty dźwigowe, elementy bezpieczeństwa oraz podzespoły elektryczne i hydrauliczne, które mogą oczywiście się zepsuć. Aby zapewnić bezpieczną i prawidłową pracę windy, rozwiązując jednocześnie kwestie naturalnego zużycia podzespołów, dźwigi trzeba zgodnie z wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego – regularnie serwisować. 

Przeciętny użytkownik windy nie musi znać się na obowiązujących przepisach i normach dźwigowych, ale szkoda, że mieszkańcy bloków nie interesują się takimi sprawami. Spółdzielnie i prywatni zarządcy nieruchomości wykorzystują ten fakt. Gdy nastąpi awaria windy w bloku, wyłączają dźwig i tłumaczą się najczęściej, że element dźwigu się zepsuł, a serwis nie ma części zapasowych. A przecież można było tego uniknąć, bo regularnie przeprowadzany serwis windy bezbłędnie wskazuje elementy urządzenia, które najbardziej wymagają naprawy lub wymiany.

Co się dzieje bez odpowiedniej konserwacji windy?

Gdy właściciel lub zarządca budynku, w którym zamontowany jest dźwig osobowy nie przestrzega właściwej konserwacji i kontroli dźwigu, może w rezultacie zapłacić grzywnę lub nawet, w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia w windzie, ponieść odpowiedzialność karną. Wypada w tym miejscu dodać, że windy, które nie działają prawidłowo, mogą zagrażać życiu i zdrowiu osób, które z nich korzystają.

Winda, która nie jest regularnie serwisowana, wymaga więcej napraw, a nawet może być zagrożona awarią. Warto jednak wiedzieć, że kiedy windy są wyłączane z użytkowania, to dzieje się tak zazwyczaj, bo nie są właściwie serwisowane lub nie zostały wykonane zalecenia z poprzednich kontroli. Albo też doszło do rażących zaniedbań ze strony konserwatora, bo podczas naprawy urządzenia użył części zamiennych bez wymaganych certyfikatów lub co gorsza – używanych komponentów z demontażu starego dźwigu.

Należy podkreślić, że w dzisiejszych czasach nie można przyjąć tłumaczeń, że lokatorzy muszą wspinać się po schodach, bo na wysyłkę zepsutych elementów dźwigu trzeba długo czekać. Obecnie, za pośrednictwem Internetu, można szybko zamówić wiele części zamiennych do rozmaitych urządzeń dźwigowych. Trzeba tylko znaleźć w Google firmę w Polsce, która działa pod szyldem – części dźwigowe sklep.

Na czym polega serwis wind i jak często powinien być przeprowadzany?

Ogólnie rzecz biorąc, konserwacja wind dzieli się na 3 kategorie: 

  • comiesięczne, prewencyjne przeglądy techniczne – wykonywane są wówczas podstawowe prace konserwacyjne takie jak np.: smarowanie, uzupełnianie poziomu oleju,
  • ogólna, kompleksowa kontrola dźwigu raz na pół roku,
  • obowiązkowe badania okresowe – specjalista posiadający uprawnienia UDT sprawdza dokładnie wszystkie elementy bezpieczeństwa windy. Co więcej, jeśli  zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości w pracy urządzenia, muszą być one zlikwidowane.

Warto jednak pamiętać, że serwis wind może też być doraźnym, powypadkowym lub po awaryjnym działaniem i oczywiście, wszystkie przeprowadzone czynności i wymienione części w windzie muszą być także odpowiednio udokumentowane. 

W tym miejscu wypada podkreślić, że taki całodobowy serwis wind, który jest świadczony przez firmy dźwigowe, najczęściej dotyczy naprawy windy po wystąpieniu problemów lub innych nieprawidłowości w działaniu, z powodu braku konserwacji. Taka usługa serwisowa może obejmować wymianę wadliwych części dźwigowych lub komponentów i wykonanie wszelkich niezbędnych napraw, które nie byłyby potrzebne przy zachowaniu wymaganej profilaktyki. 

Podsumowanie:

Na zakończenie należy dodać, że winda może wymagać serwisowania przed upływem 12 miesięcy w zależności od tego, jak często jest używana i jakiego rodzaju naprawy zostały wykonane wcześniej. Jeśli dźwig osobowy w bloku ciągle się psuje lub dostarcza innych problemów, których nie można rozwiązać za pomocą regularnych czynności serwisowych, wówczas w trosce o komfort mieszkańców, właściciel budynku powinien rozważyć modernizację lub wymianę urządzenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry