Jakie są najskuteczniejsze metody antykoncepcji?

Mamy dostępnych na rynku kilka metod antykoncepcji. Metodę odpowiednią dla nas wybieramy na podstawie osobistych preferencji i poziomu zaufania tej metodzie. Różnią się od siebie sposobami zapobiegania ciąży, jednak cel mają ten sam. Jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji? 

Wskaźnik Pearla

Czym jest wskaźnik Pearla? Ten wskaźnik służy do określenia na ile skuteczna jest dana forma antykoncepcji. Nazwa wzięła się od nazwiska amerykańskiego naukowca, który opracował ten wskaźnik. Określa się go jako liczbę – ilość kobiet, które zaszły w ciąże w gronie 100 badanych kobiet w ciągu roku, przy stosowaniu danej metody antykoncepcji. Oznacza to,że wskaźnik może przyjąć wartość od 0 do 100. Jeśli widzimy ,że jakaś metoda antykoncepcji ma wskaźnik Pearla 4 to 4 kobiety na 100 zaszło w ciążę w ciągu roku przy używaniu danej metody zabezpieczenia. 

Co więcej, zazwyczaj wartość wskaźnika Pearla jest podawana jako zakres. Dzieje się tak, ponieważ podczas badań wynik dla konkretnej metody antykoncepcji może być nieco lepszy niż prawdziwy. Dla badanych jest jeszcze dodatkowa presja badania klinicznego, więc uważają oni bardziej, aby przestrzegać wszystkich zasad stosowania danej antykoncepcji. 

Prezerwatywa 

Prezerwatywa to mechaniczna forma zabezpieczenia przed ciążą. Jej dodatkową bardzo dużą zaletą jest ochrona przed chorobami wenerycznymi, czyli przenoszonymi drogą płciową. Nakłada się ją na penisa. Należy tutaj pamiętać,że penis musi być w stanie wzwodu. Na końcu prezerwatywy musi zostać wolna przestrzeń, w której zbierze się sperma. Aby nie dopuścić do pęknięcia przed założeniem prezerwatywy sprawdźmy jej datę ważności. Przechowywanie prezerwatyw też jest istotne. Popularne trzymanie prezerwatywy w portfelu też nie jest zalecane. W ten sposób prezerwatywa może stracić swoje właściwości. 

Wykonana jest najczęściej z lateksu, ale to nie jest jedyny materiał, z którego może być zrobiona. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów prezerwatyw. Można dopasować rozmiar, nawilżenie, grubość materiały, smak czy inne dodatki.  

Tabletki antykoncepcyjne i inne rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne to kolejny często stosowany sposób na uniknięcie nieplanowanej ciąży. Zawierają syntetyczne hormony, które jednocześnie zatrzymują owulację oraz zagęszczają śluz z szyjki macicy, co jeszcze dodatkowo utrudnia drogę plemnikom. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej musi być kontrolowane przez lekarza ginekologa. Na początku trzeba dobrać tabletki odpowiednie do pacjentki. Najlepiej, aby powodowały jak najmniej skutków ubocznych, które nierzadko skutecznie zniechęcają. 

Na tabletki musi zostać przepisana recepta. Ten sposób antykoncepcji jest odwracalny i po odstawieniu tabletek można zajść w ciążę. Kobiety często przyjmują antykoncepcję hormonalną nie tylko z powodu kontroli nad zapłodnieniem, ale też z powodu polepszenia się stanu cery czy chorób. Hormony mogą być podawane w formie tabletek, plastrów czy też umieszczanej na dłuższy czas w ciele kobiety spirali. Wskaźnik Pearla w tym przypadku wynosi od 0,2 do nawet 3 w zależności od rodzaju pigułek. Kluczowe jest, w przyjmowaniu tabletek, aby przyjmować je codziennie o tej samej godzinie. Tutaj liczy się dokładność i sumienność. W razie sytuacji, w której wystąpiły wymioty, należy uznać ,że tabletka nie została przyjęta i zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Antykoncepcja awaryjna również jest dostępna w Polsce.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowi

Kontrola cyklu miesiączkowego

Ta metoda jest już dużo mniej zaufanym sposobem antykoncepcji. Nie oznacza to jednak,że nie ma kobiet, którym się ona sprawdza. Potrzeba jest posiadania wiedzy, ciągłej kontroli i organizacji. Kontroli podlega rodzaj śluzu oraz temperatura ciała. Te czynniki zmieniają się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Sprawdzi się u kobiet posiadających regularne cykle i stałego partnera. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry