Co można zrobić ze sznurka 2 mm?

Dostępne do kupienia sznurki do makramy, występują w wielu różnych grubościach: 2, 3, 4, 5, 7, czy 9 mm. Można tworzyć z nich pomysłowe ozdoby, a także praktyczne elementy wyposażenia wnętrz. Dziś pod lupę weźmiemy najcieńszy sznurek, jaki można znaleźć, czyli ten 2 mm. Co można z niego zrobić? Jakie ma zastosowanie? Podpowiadamy.

Sznurek 2 mm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Sznurek do makramy, to sznurek najczęściej wykonany z bawełny. Określenie ‘’2 mm’’ mówi po prostu o jego grubości, czyli średnicy przekroju. W sklepach z akcesoriami dla osób tworzących makramy, można spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami sznurka 2 mm. Są to:

 • sznurki 2 mm plecione;
 • sznurki 2 mm skręcane.

Tak cienki sznurek, jak ten 2-milimetrowy, może wydawać się niektórym wyjątkowo delikatny i podatny na zerwanie, jednak wiele zależy od jego jakości i od tego, czy poszczególne pasma przędzy zostały skręcone, czy splecione i czy ma on dodatkowe wzmocnienie. 

Sznurki 2 mm – plecione i skręcane

Sznurki bawełniane plecione składają się z otoczki i splecionych ze sobą kilku nitek. Produkuje się je bez rdzenia. Tego typu sznurki są gładkie, jednolite na całej długości, ale jednocześnie dość mocne, z tego względu że nie posiadają łączeń. Wybierając sznurek pleciony, mamy dodatkowo pewność, że w razie konieczności dokonania cięcia, to końcówki nie będą stanowiły kłopotu. Sznur pleciony nie strzępi się.

Sznurki bawełniane skręcane to sznurki pozbawione rdzenia, wykonane z cienkich nitek i skręconych razem w jedno grubsze pasmo. Bawełniane sznurki 2-milimetrowe, są zazwyczaj skręcane pojedynczo, dzięki czemu sznurek ma bardzo delikatny wygląd i szczególnie efektownie prezentuje się w roli ozdoby. Można spokojnie wykorzystać go do małych elementów makramowych, gdy chcemy nadać im szydełkowego wykończenia.

Do czego można wykorzystać sznurek bawełniany o grubości 2 mm?

Sznur o grubości 2 mm jest stosunkowo niedrogi, łatwy w obróbce, bez problemu się spłata i dobrze leży w dłoniach. Wbrew pozorom wcale się nie plącze i jest poręczny. 

Skręcany sznurek o grubości 2 mm jest wprost stworzony do szydełkowania, ale przędza o tej grubości znajduje swoje zastosowanie w wielu innych pracach rękodzielniczych. Sznurki można kupić w wielu różnych kolorach i z powodzeniem wykorzystać do następujących prac:

 • delikatne łapacze snów;
 • torebki w stylu ‘’paryżanki’’
 • finezyjne serwetki i podkładki pod kubek;
 • narzutki plażowe;
 • opaski na włosy;
 • broszki;
 • kolczyki i naszyjniki;
 • poszewki na poduszki;
 • zasłonki;
 • stylowe organizery i koszyki na drobiazgi, na przykład biżuterię;
 • apaszka na szyję.

Gdzie znaleźć inspiracje na prace DIY ze sznurka bawełnianego 2 mm?

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z rękodziełem i zakupić sznurek bawełniany 2 mm do swoich prac, muszą przy okazji zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i półprodukty do makramy. Oferuje je dobry sklep dziewiarski. Przy okazji zakupów, warto jest zainteresować się książkami i wzornikami, które okażą się pomocne w tworzeniu swoich pierwszych prac z makramy. 

Osoby, które wolą czerpać wiedzę z filmów video i oglądać na żywo porady ze strony innych, bardziej doświadczonych osób, mają do wyboru wiele kanałów na YouTube. Dzięki takim filmikom, można krok po kroku nauczyć ie prostych wzorów, a potem z czasem nabierania wprawy, próbować tych bardziej ambitnych makramowych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry