Jaka grubość sznurka do makramy?

Grubość sznurka do makramy, zależy przede wszystkim od projektu, jaki chcemy wykonać oraz od preferencji dotyczących wyglądu końcowego dzieła. Grubość użytego sznurka wpłynie na trwałość makramy, dlatego warto jest odpowiednio ją przemyśleć. Jakie grubości sznurka są dostępne i czym kierować się przy wyborze?

Czym cechuje się wysokiej jakości sznurek do makramy?

Sznurek do makramy wysokiej jakości, powinien posiadać certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Nie powinien się on rozrywać, ani strzępić na końcach. Nie może być także podatny na rozwarstwianie. Po skręceniu powinien zachować nadal swój oryginalny kształt. Dobry sznurek do makramy nie odbarwia się i nie blaknie z upływem czasu. Aby gotowe prace cieszyły oko i zachwycały swoją jakością, warto jest wybierać sznurki cenionych marek, z dużą renomą na rynku. Posiadają one w swoim asortymencie sznurki w wielu wariantach grubości.

Sznurek bawełniany może występować w wielu dostępnych grubościach. Dobiera się je w zależności od rodzaju pracy.

Co można zrobić ze sznurka do makramy w zależności od jego grubości?

Sznurki do tworzenia makram, dają nieograniczoną ilość możliwości. Wszystko jest kwestią pomysłów i rozbudowanej wyobraźni, którą można przełożyć na praktykę. Z grubszego sznurka, można stworzyć modne i niezwykle efektowne łapacze snów, które mogą stanowić nietuzinkowa ozdobę sypialni w stylu boho.

Sznurki o średniej grubości, pozwalają wypleść praktyczne koszyki na przechowywanie różnych drobiazgów, na przykład kosmetyków, czy biżuterii. Wiele osób, przy wykorzystaniu makramowych splotów, tworzy oryginalne kwietniki. Miłośnicy stylu handmade, chętnie robią pledy z makramy, a także poszewki na poduszki, serwetki, bieżniki, czy zasłony. Nie ma tutaj ograniczeń co do grubości sznurka. Każdy z nich nada ostatecznemu dziełu innego wyrazu.

Z jakimi grubościami sznurków można najczęściej się spotkać?

Grubości dostępnych na rynku sznurków do makramy jest wiele. Zaczynają się one od bardzo cieniutkich, kilkumilimetrowych, a kończą na solidnych – blisko centymetrowych.

Warto jest w tym miejscu podkreślić, że im grubszy sznurek, tym szybciej można wypracować wzór makramy, z kolei cieńszym sznurkiem można stworzyć pracę która do złudzenia przypomina koronkę.

Sznurki o grubości 3-4 mm

Sznurki o takiej grubości idealnie sprawdzają się do tworzenia delikatnych ozdób, na przykład bransoletek, kolczyków, czy dekoracji do zawieszenia na ścianie. Można dzięki nim tworzyć finezyjne wzory i łatwo je modyfikować. 

Sznurki o grubości 4-6 mm

Sznurki o tej grubości są dość popularnym wyborem. Jest on jednocześnie na tyle delikatny, aby posłużyć do delikatnych wzorów, ale również i wystarczająco wytrzymały by tworzyć wyraźne wzory i węzły.

Sznurki o grubości 6-8 mm

Sznurki tego typu doskonałe są do większych i bardziej skomplikowanych projektów, takich jak chusty, torby lub dywany z makramy. Tak gruby sznurek ma dość masywną strukturę, dzięki czemu wykonane z niego akcesoria są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. 

Sznurki o grubości powyżej 8 mm

Sznurki o tak wysokiej grubości, wykorzystuje się do dużych projektów, na przykład dywanów lub ciężkich ozdób ściennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry