Jaki sznurek bawełniany wybrać?

Każdy kto rozpoczyna pracę z makramą, staje na początku przed dylematem wyboru najlepszego sznurka. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, zwłaszcza wówczas gdy nie trzymało się w dłoniach różnego rodzaju sznurków i nie ma się doświadczenia z tymi dobrej i złej jakości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat sznurków bawełnianych.

Jak rozpoznać sznurek bawełniany do makramy wysokiej jakości?

Dobry sznurek do makramy powinien posiadać certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Można rozpoznać go po tym, że nie strzępi się, nie rozwarstwia na końcach, ani się nie przerywa. Gdy się go skręci, powinien zachować swój niezmieniony kształt. Sznurek jest ponadto przyjemny w dotyku oraz ma jednolity kolor. Kupując idealny sznurek, warto poświęcić uwagę uznanym na rynku producentom, którzy produkują wyroby bezpieczne dla dzieci i dorosłych.

Podstawowe rodzaje sznurków do makramy

Sznurki do makramy mogą różnić się pod wieloma względami, między innymi: splotem, strukturą, kolorem, grubością. W największym uogólnieniu, możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy sznurków do makramy:

sznurek pleciony – wybierają go często osoby początkujące w makramie. Sznurek ten najłatwiej jest rozwiązać w przypadku popełnienia błędu. jego największy minus jest taki, że nie daje się rozczesać. Najpopularniejsze grubości tego rodzaju sznurka to 3 i 5 mm;

sznurek skręcany pojedynczo – jest dość często wybierany, ponieważ bezproblemowo się rozplątuje i rozczesuje. Przy jego pomocy można stworzyć na przykład dekoracyjne pióra, czy zasłony. rekomenduje się go osobom średniozaawansowanym.

sznurek skręcany potrójnie – jest to najbardziej wytrzymały rodzaj sznurka, dzięki czemu nadaje się do tworzenia nawet bardzo stabilnych makramowych kwietników. Sznur do makramy typu 3PLY nie wymaga mocnego docisku. Jest świetnym wyborem dla zaawansowanych wykonawców makramy.

Jakie są dostępne grubości sznurków do makramy?

Każdy sznurek bawełniany ma swoją określoną grubość. Można w tej grupie wyróżnić:

sznurki cienkie  – zawierają się w przedziale od 1,5 do 2 mm i wykorzystuje się je zazwyczaj w małych pracach, przy których chce się osiągnąć efekt delikatnego, koronkowego wzoru. Pasjonaci rękodzieła wykonują z tego rodzaju sznurka bransoletki, kolczyki, zakładki do książek lub breloczki;

sznurki średnie – mają około 3 mm grubości i można z nich spokojnie stworzyć makramę ścienną, a także torebkę czy łapacz snów do sypialni;

sznurki grube – mają około 5 mm i są jednymi z najpopularniejszych rodzajów sznurków do makramy. Praca z tego typu sznurkiem przebiega dość sprawnie, dlatego często stawiają na niego osoby początkujące. Najłatwiej jest się na nim nauczyć podstawowych splotów i wzorów;

sznurki bardzo grube – mogą sięgać do nawet 9 mm grubości, ale wbrew pozorom wcale nie używa się ich do bardzo dużych prac. Kojarzone są zazwyczaj z chwostami i aniołkami. Tak gruby sznurek dodatkowo bardzo łatwo się rozczesuje.

Jak widać na powyższych przykładach, wybór konkretnego sznurka do makramy, to kwestia bardzo indywidualna. Przy zakupie, warto jest kierować się jakością, ale także poziomem swojego zaawansowania i efektem, jaki chcemy osiągnąć. Konkretny sznurek dobiera się także pod rodzaj pracy, jaki będzie się wykonywało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry