Jak działa maszyna do szycia?

Maszynę do szycia znają wszyscy, jednak jak działa już nie każdy wie, poza tym że służy do szycia. Zgłębiając temat warto zauważyć, iż na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszyn do szycia, a każda z nich dysponuje co najmniej kilkoma podstawowymi ściegami oraz kilkunastoma, a niektóre modele i kilkudziesięcioma ściegami dodatkowymi, dedykowanymi np. stebnowaniu.

Historia maszyny

Maszyna do szycia znana jest już w okresie rewolucji przemysłowej, nie jest urządzeniem wysoce skomplikowanym, odwzorowuje ręczne cerowanie, szycie. Zaletą maszyny jest prędkość pracy, jak też estetyka. Szwy są równe i jednakowe, bardziej trwałe niż w przypadku szycia ręcznego. Mimo dobrodziejstwa maszyny do szycia nie zawsze wszystko maszyną da się zszyć, zwłaszcza gdy podejście w danym miejscu jest trudne.

Domowa i przemysłowa

Do podstawowych typów maszyny do szycia należy domowa maszyna do szycia oraz przemysłowa. Każda maszyna do szycia, aby działała wymaga przyłącza do sieci elektrycznej, jak również uzupełnienia w nici. Wśród akcesoriów krawieckich znajdują się także różne grubości igieł do maszyny, stopki utrzymujące materiał i wiele innych. Profesjonalne akcesoria krawieckie kupimy w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych pasmanteriach. Druciarnia mila dostarcza najróżniejszych drobiazgów niezbędnych do szycia. Pamiętać należy, iż posiadanie maszyny do szycia wymaga jej stosownego serwisu poprzez okresowe smarowanie, regulowanie, wymianę elementów eksploatacyjnych.

Działanie maszyny do szycia

W każdej maszynie mechanizm działania jest ten sam. Występują dwie nici górna i dolna, które łączą materiał poprzez wykonanie szwu, czyli łączenia dwóch elementów poprzez odpowiednie przewleczenie nici przez dwa kawałki tkaniny. Nić przechodzi przez igłę która przebija materiał. By wprawić w ruch igłę niezbędna jest energia, w obecnych maszynach za energię odpowiada silnik elektryczny zapewniający napęd maszyny. Silnikiem steruje pedał, którego naciśnięcie powoduje przyspieszenie działania igły. W przemysłowych maszynach zastosowane są prowadniki, w przypadku domowych amatorskich maszyn za prowadzenie tkaniny i utrzymanie jej pod stopka odpowiada szyjący. To on nadaje tempa przesuwającym się materiałowi. W zależności od rodzaju tkaniny, ściegu i precyzji szwu szycie odbywa się szybko lub wolno. Szyć można w linii prostej, po okręgu jak też operując dowolnie materiałem. Współczesne maszyny przystosowane są do zszywania materiałów bardzo grubych, ciężkich i sztywnych jak i wyjątkowo delikatnych, cienkich jak woale, firany, tafty, koronki itp.

Dodatkowe akcesoria

Poza podstawowymi elementami odpowiadającymi za szycie maszyna do szycia posiada także szereg usprawniających dodatków jak nawijarkę nici, oświetlenie, sygnalizator poziomu nici w bębenku dolnym, możliwość szycia na akumulatorze lub z napędem ręcznym, mechanicznym (nożnym), dodatkowy stolik i wiele innych. Wiele modeli posiada możliwość stabilizacji maszyny poprzez jej przykręcenie do stołu roboczego lub też występują wraz ze stołem, szafka dedykowana maszynie tworząc stanowisko krawieckie.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry