Ćwiczenia dla mózgu to świetny sposób na poprawę pamięci, kreatywności i logiki. Istnieje wiele sposobów na ćwiczenie mózgu i utrzymywanie go w zdrowiu. Jednym z tych sposobów są ćwiczenia umysłowe, które pomagają utrzymać aktywność mózgu i pomagają w myśleniu o przyszłości. Te ćwiczenia mogą obejmować takie rzeczy, jak rozwiązywanie zagadek lub granie w gry.
Nie zapominaj o treningu – ciało i mózg ze sobą współpracują!
Wiele osób wie, że pamięć jest czymś, z czego korzystamy na co dzień, ale niewielu wie, jak ją trenować. Trening pamięci pomaga poprawić zdolność zapamiętywania pewnych rzeczy. Może pomóc Ci zapamiętać, gdzie zostawiłeś klucze, a dzięki treningom nigdy nie zapytasz ponownie o imię nowo poznanej osoby. Może również pomóc w nauce do testów czy uczeniu się nowych języków.
Często usłyszeć można, że mózg trzeba ćwiczyć, bo zachowuje się jak mięśnie. Nieużywany lub wspomagający się cały czas telefonami czy internetem, który mamy pod ręką przez cały czas przestaje funkcjonować poprawnie. Do zachowania zdolności mózgu w pełni sił musimy trenować – zarówno psychicznie jak i fizycznie. Niewiele osób bowiem wie, że kondycja fizyczna wzmaga kondycję mózgu. Więc oprócz spacerów, joggingów, kiku skłonów czy rozciągnięć, warto znać także sposoby na trening własnego mózgu.
Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentrację
Ćwiczenia te można wykonywać w dowolnym czasie i miejscu. Możesz robić je w oczekiwaniu na zaparzenie kawy lub w przerwie na lunch. Najlepszą rzeczą w tych ćwiczeniach jest to, że są bezpłatne! Do ich wykonania nie potrzebujesz żadnego sprzętu ani specjalnych umiejętności. Czasami wystarczy długopis i papier. Istnieje także sporo aplikacji mobilnych oraz gier na telefony, które pomagają w ćwiczeniu pamięci.
Poniżej przedstawiamy opisy wybranych ćwiczeń, który każdy z powodzeniem może wykonać w przerwie reklamowej lub do śniadania.
- Zrelaksuj się – wydaje się proste jednak wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem z prawdziwym odprężeniem. Wieczne zabieganie, myślenie o pracy nawet w czasie wolnym pozbawia nas energii. W stresie mózg nie pracuje efektywnie. Pamiętaj o wysypianiu się, znajdź czynności przy których Twój mózg odpoczywa – poczytaj książkę lub posłuchaj ulubionej muzyki. Przydatne mogą okazać się także techniki medytacji Pozwól głowie utrwalić przyjęte informacje i zregenerować się.
- Zabawa w skojarzenia – ta technika przydaje się w zapamiętywaniu imion, słówek w językach obcych czy nieznanych nam określeń. Metoda polega na tworzeniu skojarzeń, które zrozumiałe będą jedynie dla nas. Przywołanie obrazu lub podobnie brzmiących słów. Im bardziej abstrakcyjne skojarzenie, tym łatwiej będzie Ci później przywołać hasło, które chciałeś/chciałaś zapamiętać.
- Zagadki logiczne, zagadki, krzyżówki – na rynku mamy szeroki wybór wszelkich gier logicznych, dzięki którym każdy ma okazję znaleźć odpowiadające mu ćwiczenia. Łamigłówki dla dorosłych stają się popularnym upominkiem i świetnie sprawdzają się jako sposób na trening mózgu u osób starszych. Niepozorne gry w telefonie czy rozwiązywanie krzyżówek wspomaga koncentrację, ćwiczy pamięć i skojarzenia.
Sprawdź stronę producenta gier vidacare.pl
Dlaczego powinieneś zacząć ćwiczyć pamięć?
Jak w przypadku każdych ćwiczeń warto pamiętać o systematyczności. Kilka przysiadów raz na miesiąc nie da żadnych efektów, tak samo ćwiczenia na pamięć nie przyniosą rezultatów jeśli nie będą wykonywane konsekwentnie.
W czasach, gdy z każdej strony docierają do nas bodźce i tysiące informacji, coraz częściej zdarza się nam zapominać o rzeczach codziennych i istotnych. Trening pamięci to umiejętność, której można się nauczyć i doskonalić poprzez praktykę. Korzyści płynące z ćwiczenia pamięci są nieograniczone, od poprawy twojego życia osobistego po większe sukcesy w szkole i pracy.