Syrop z tymianku – właściwości, skład i zastosowanie syropu z tymianku

Co zrobić, aby męczący kaszel ustąpił? W czasach, gdy musimy odnaleźć różnicę między koronawirusem a przeziębieniem – wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Jeśli odczuwamy łaskotanie w gardle i zaczynamy pokasływać, ważne jest, aby mieć kilka pod ręką wypróbowany syrop na kaszel. Jednakże, czy syrop z tymianku można stosować bez ograniczeń? Sprawdźmy zatem – Jak zrobić syrop z tymianku własnoręcznie? Syrop z tymianku dla dzieci jak stosować? Na jaki kaszel warto używać tymianek? 

  • Tymianek na kaszel
  • Syrop z tymianku – zastosowanie, właściwości
  • Syrop z tymianku – dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania tymianku
  • Podsumowanie

Tymianek na kaszel

Tymianek to zioło, które rozpoznajemy z zestawu przypraw. Wypada wiedzieć, że tymianek jest rośliną leczniczą, która zawiera substancje czynne stosowane od wielu lat w medycynie i ziołolecznictwie. Dlaczego właściwości tymianku są tak nieocenione? Jakie substancje czynne zawiera ta roślina, które znalazły tak szerokie zastosowanie w farmakologii? 

Na stronie Wikipedii znajdujemy taką oto prezentację tej rośliny (cytuję): “Macierzanka tymianek, tymianek właściwy, macierzanka zwyczajna (Thymus vulgaris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Jest uprawiany w wielu regionach świata. Zawiera olejek tymiankowy o działaniu bakterio- i grzybo statycznym, wykorzystywany leczniczo. 

Olejek tymiankowy ma działanie bakterio- i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła (kaszel, chrypka) do poprawienia apetytu, a także trawienia. Zawarte w liściach substancje wykazują również działanie przeciwutleniające.”

Warto zauważyć, że liczne badania potwierdziły, iż ziele tymianku: 

  • wspiera układ oddechowy,
  • ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, 
  • łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej,
  • działa wykrztuśnie i rozkurczowo.

Syrop z tymianku – zastosowanie, właściwości

W syropie z tymianku wykorzystane zostały wszystkie zalety tego zioła, które powodują że, produkt staje się niezastąpiony w okresie jesienno-zimowych dolegliwości. Podstawowym składnikiem syropu odpowiadającym za działanie lecznicze jest tymol. Ziołowe substancje czynne pozyskane z ziela tymianku zawierają m.in.: karwakrol, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz węglowodany. Kompozycja preparatu obejmuje również: potas, fosfor, magnez, wapń, witaminę C i witaminy z grupy B. Bronchostop jest to syrop na kaszel z zwartością tymianku, którego skuteczność potwierdza wielu pacjentów.

Syropy, w których formule znajduje się tymianek, określa się jako – tradycyjne produkty lecznicze. Warto je stosować w nieżytach górnych dróg oddechowych np. przy zapaleniu oskrzeli czy przeziębieniu. Syrop z tymianku ma zastosowanie zarówno w kaszlu mokrym jak i suchym.

Preparaty z tymiankiem ułatwiają odkrztuszanie lepkiego śluzu oraz uśmierzają suchy kaszel. Tradycyjne produkty z tymiankiem, dzięki właściwościom antyseptycznym ziela – można także aplikować w celu wspierania leczenia infekcji gardła i jamy ustnej. Olejki eteryczne i flawonoidy z ziela tymianku możemy również odnaleźć w pastylkach na kaszel.

Syrop z tymianku – dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania tymianku

Syrop z tymianku na kaszel jest naturalnym produktem leczniczym, jednakże dawkowanie jest uzależnione od jego stopnia stężenia. Należy pamiętać, że głównym składnikiem syropu jest wyciąg z ziela tymianku, który zawsze będzie zawierał tymol. Ten olejek eteryczny tymianku, gdy zostanie spożyty w większej ilości jest szkodliwy.  

W trosce o nasze zdrowie, Europejska Agencja Leków, która prowadzi nadzór i monitoruje bezpieczeństwo leków, szczegółowo określiła dzienną dawkę czystego ziela tymianku, która możemy zażyć w ciągu doby. Syropy na bazie wyciągu tymianku mogą być podawane dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia w ilości 0.5-1 g ( niemowlęta: 2-3 razy w ciągu doby – od pół łyżeczki). U osoby dorosłej górna granica dziennej porcji to około 8 g. (1 łyżka – 2-3 razy w ciągu 24 godz.).

Syropy z tymanku, które są dostępne na krajowym rynku są produktami przeznaczonymi dla wielu grup wiekowych, dla dzieci, dla kobiet w ciąży i osób z chorobami przewlekłymi. Jednakże, syrop z tymianku nie powinien być podawany osobom z uczuleniem na tą roślinę. Należy również pamiętać, aby nigdy nie podawać dzieciom syropów zawierających alkoholowe ekstrakty z tymianku. 

Syrop z tymianku można przyjmować maksymalnie przez 14 dni. Jeżeli do tego czasu nie nastąpi wyraźna poprawa i męczący kaszel nie ustaje – w tym przypadku zalecana jest wizyta u lekarza. Syrop z tymianku na kaszel należy stosować dokładnie tak – jak to zostało opisane w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. 

Podsumowanie:

Kaszel to naturalna reakcja obronna naszego organizmu i w niektórych przypadkach nie trzeba go hamować. Gdy kaszlemy podczas infekcji wirusowej, nie należy od razu sięgać po antybiotyki – możemy stosować tradycyjne produkty lecznicze zawierające wyłącznie ziołowe substancje czynne. 

Na zakończenie warto zauważyć – syrop z tymianku możemy zrobić samodzielnie. Przepis na syrop tymiankowy nie jest skomplikowany. Szklankę cukru wsypujemy do garnka, zalewamy szklanką wody i wszystko rozpuszczamy. Następnie dodajemy garść świeżych liści tymianku lub 10 g suszonego i gotujemy kilka minut. Następnie zlewamy do butelki i gotowe!

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry