Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Wszystko o przesyłkach kurierskich

Anaboliki wysłane kurierem

W jednej z firm kurierskich na terenie Białegostoku doszło do przechwycenia przez  funkcjonariuszy Służby Celnej trzystu wyprodukowanych w Iranie ampułek sterydów anabolicznych. Ich wartość na czarnym rynku to monad 40 tysięcy złotych. Paczka została nadana w województwie lubuskim, a trafić miała do Łomży.

Paczka została prześwietlona, a po jej otwarciu okazało się, że znajdują się w niej farmaceutyki, które sprzedawane mogą być wyłącznie w aptece. Ich zażywanie w celach leczniczych powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. W przeciwnym wypadku bywa bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Oczywiście podejrzany towar został zatrzymany przez Służbę Celną. W związku z podejrzeniem nielegalnego wprowadzenia lekarstw z Azji na terytorium Unii Europejskiej, w sprawie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe. Jest to standardowa procedura wdrażana w podobnych sytuacjach.

Nie jest to jedyne zatrzymanie podejrzanych lekarstw w ostatnim czasie przez podlaską Służbę Celną. Wcześniej celnicy z Białegostoku przechwycili blisko 1600 tabletek leków na potencję. W całym 2013 roku podlascy celnicy wykryli łącznie ok.130 tysięcy sztuk (tabletek i ampułek) nielegalnych farmaceutyków. Chodzi zarówno o sterydy anaboliczne, jak i leki anorektyczne.

Słysząc o nielegalnych próbach rozprowadzania sterydów warto mieć świadomość, jak bardzo te środki mogą być niebezpieczne, szczególnie dla młodych, nieświadomych ludzi. Głównym powodem zażywania sterydów anabolicznych poza kontrolą lekarza jest pragnienie zdobycia siły i masy mięśniowej w jak najkrótszym czasie. To oczywiście droga na skróty, jednak nie brakuje osób, które decydują się iść właśnie nią. Niestety osoby zażywające anaboliki maja bardzo blade pojecie na temat pochodzenia tych środków, ich składu chemicznego, sposobu dawkowania. Nie zdają sobie również sprawy z negatywnych skutków ich stosowania, a ich lista jest dosyć długa. Wystarczy wymienić: choroby układu hormonalnego, układu krwionośnego, rozstrój systemu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w organizmie. Sterydy anaboliczne powodują również zmiany psychiczne i osobowościowe – bardzo często nieodwracalne.

Jeżeli sterydy są sfałszowane pojawiają się dodatkowe problemy. Nie odpowiadają one bowiem wymaganiom jakościowym ustalonym dla danych produktów leczniczych. Zawierają zazwyczaj składniki gorszej jakości lub nieodpowiednie ich proporcje, a także różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą być niebezpieczne. Ich skład często jest zupełnie inny od deklarowanego na opakowaniu.

Niestety nielegalna dystrybucja tego typu środków kwitnie. Można stwierdzić, że w tym przypadku popyt rodzi podaż. Nielegalne medykamenty zalewają sieć. Osoby zajmujące się ich dystrybucją nie muszą wcale zbytnio się kamuflować. Przytoczona historia z Białegostoku pokazuje, że gdyby nie rutynowa kontrola paczek w firmie kurierskiej, duża partia sterydów trafiłaby na czarny rynek, a stamtąd najprawdopodobniej do polskich siłowni lub bezpośrednich odbiorców. Bardzo często też zdarza się, że Polska jest krajem tranzytowym i jedynie pośredniczy w drodze nielegalnych medykamentów ze wschodu na zachód Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *